ŚMIERĆ BORYSA NIEMCOWA A PRZYSZŁOŚĆ OPOZYCJI W ROSJI

Drukuj

Michał Kacewicz, znany dziennikarz Newsweeka, w ostatnią środę był gościem na konferencji pt. "Mity, stereotypy i konflikty kulturowe w Europie", która miała miejsce na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas rozmowy Kacewicz poruszał tematy związane przede wszystkim ze śmiercią znanego opozycjonisty oraz działacza demokratycznego w Rosji - Borysa Niemcowa.

Kluczowym pytaniem, jakie należy sobie zadać na samym początku, jest oczywiście pozycja Rosji na scenie politycznej oraz co ciekawe, skąd bierze się tak duże poparcie dla jak wiemy dość radykalnego przywódcy Federacji Rosyjskiej  jakim jest Władimir Putin. Trzeba podkreślić, że tragiczna śmierć Borysa Niemcowa na pewno w dużym stopniu osłabiła opozycję, tą instytucjonalną opozycję, która jest skupiona wokół partii Parnas – w tej chwili liderem opozycji jest człowiek młody  Llija Jaszyn.  Obecnie można zauważyć  ogromny konflikt opozycji skupionej wokół Nawalnego (wcześniej Niemcowa), a partii  Jabłoko, przez to, że jest finansowana przez Kreml. Obecnie opozycja rosyjska jest na dość mocnym zakręcie. Przede wszystkim  większości zależy na rozpoczęciu działań przed wyborami, które mają odbyć się jesienią. Wszyscy w Rosji zdają sobie sprawę, że po Ukrainie nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek demonstrację. Trzeba tłumić je zanim zaczną się rozwijać . Władza jest doskonale do tego przygotowana. Ciekawą kwestią jak już wcześniej wspomniałyśmy jest fenomen popularności Putina i to, co tak naprawdę musiałoby się stać,  aby przestał on być tak popularny wśród ludności rosyjskiej.  Poparcie dla Putina na pewno jest konsekwencją  dość długo realizowanej polityki, na róznych poziomach.  Zaczynając już od samego startu Władimira Putina w polityce oraz jego wizerunku, który był ukazany wtedy jako antyjelcynowski. Kończąc na obecnej polityce Putina i tego jak na przestrzeni lat zmienił się on w człowieka „silnej ręki”.  Oczywiście miała na to wpływ wojna w Czeczeni  oraz terroryzm i ataki w wewnętrznej części kraju.

Szczególnie zaintrygowała nas postawa Władmira Putina, podczas parady, która miała miejsce 9 maja użył on wtedy aluzji : „Mamy taką broń, że nikt nam nie powinien podskoczyć”.  Ciekawe jest to, że coś bardzo podobnego powiedział w 1985r. ówczesny minister obrony oraz marszałek Federacji Rosyjskiej- Siergiej Sokołow.

Słowem klucz, które pomogło wzmocnić Putinowi swoją popularność jest „Rosyjski świat”. Słowo to jest w wielu miejscach Rosji różnie interpretowane.  Chodzi o to, że należy bronić  praw ludzi, którzy mówią w języku rosyjskim.  Rosyjski świat to nie tylko etniczni Rosjanie.  Narody niesłowiańskie w Rosji są bardzo oddane (zwłaszcza młode pokolenie), nowej putinowskiej Rosji .

Kluczowym wątkiem poruszanym na konferencji  jest śmierć Niemcowa i kto jest za nią odpowiedzialny.  Dla samego Kacewicza trop czeczeński wydaję się być tropem wiarygodnym, lecz ciężko to do końca stwierdzić. Sytuację ze śmiercią Borysa Niemcowa można porównać do śmierci ks. Popiełuszki w Polsce.  Czyli występuje sytuacja, gdzie jakaś grupa Służb Specjalnych, wychodzi do przodu ze swoją inicjatywą, nie do końca kontrolowaną.

Opozycja Rosyjska nie wzbudzała zagrożenia dla Putina, więc przeciwnie dawała mu pewne korzyści- była tzw. pasem transmisyjnym pomiędzy środowiskami  bardziej liberalnymi, a częścią biznesu o liberalniejszych poglądach. Śmierć Niemcowa osłabiła opozycję, ale bardziej z tych radykalnych czynników.  W sensie bardziej moralnym za to wszystko odpowiedzialna jest władza.

Ciekawym wątkiem poruszanym również podczas rozmowy z Kacewiczem jest jego stosunek do  roli mediów rosyjskich.  Jego zdaniem Rosja wykorzystuje obecną sytuację, szczególnie robią to  media frontowe. Są oni wprost odpowiedzialni  za śmierć wielu ludzi.  Rosjanie mimo wszystko wierzą nadal rosyjskim mediom i temu jak przedstawiana jest „prawda” na wiele tematów. Media rosyjskie stają się instrumentem propagandowym.

Podsumowując, naszym zdaniem konferencja z p. Kacewiczem była ciekawym doświadczeniem. Niestety, nie dowiedziałyśmy się co  lub kto tak naprawdę stoi za śmiercią Borysa Niemcowa, nikt chyba nie jest w stanie odpowiedzieć nam na to pytanie. Pozostają tylko domysły…

Czytaj również